bambu hakkında - Motif Bambu

İçeriğe git

Bambu dünya üzerinde en çok tropikal iklimin yaşandığı ; Asya’nın güneydoğusu, Hint ve Büyük Okyanus’taki adalarda yetişir. Kalın bir toprak altı gövdesinden dallanarak büyür. Gövdelerinin uzunluğu türüne göre 9-10 cm’den 35-40 m’ye kadar değişir. Şeritsi yaprakları, genç bitkilerde gövdeden, yaşlılardaysa dallardan çıkar. Bambular uzun ömürlü bitkilerdir,110-120 yıla kadar yaşayan türlerine rastlamak mümkündür. Çoğunlukla mobilya yapımında kullanılsa da, özellikle Çin mutfağında pişirilerek sebze olarak tüketilen türleri mevcuttur.

Bambu ağacı mobilya sektöründe iç ve dış mekan mobilyalar ile aksesuar yapımında tercih edilmektedir. İthal ve ilaçlı suda bekletilmiş olan bambu ağacından yapılan mobilyalarda bozulmalar görülmemektedir. Bambu ağacı kullandıkça eskiyen bir ağaçtır, tekrardan zımparalama veya boyama ile müşterinin beğenisine kalmış bir unsurdur. Dekorasyonda bambu, eskiliği ve doğallığı ile beğenilmektedir.

Bambu sert ağaç türleri ile benzerlikler taşımaktadır ve diğer ağaç türlerinden çok daha sağlam ve dayanıklıdır. Göz alıcı bir güzelliğe sahip olan bambu, dekoratif bir ağaç olmasının yanı sıra; özellikle tropikal ülkelerde inşaat sektöründen yemek yapımına kadar her konuda kullanılmaktadır.  Mistik bir bitki olan bambu; güç, esneklik ve dayanıklılığı temsil eder. Doğa dostu olan bambu çabuk ve kolay büyümesinin yanı sıra zor kullanım koşullarına uygunluğu ile gittikçe daha popüler bir malzeme haline gelmiştir.

En büyük bambu türleri 75-80 cm kalınlığa ve 37-38 metre uzunluğa kadar uzayabilirler. Bambu ,  gıda maddesi, inşaat ve yapı malzemelerinde, mobilya sanayiinde, kimya sanayiinde, ilaç üretiminde, kağıt üretiminde, kumaş üretiminde, park, bahçe düzeninde, ev eşyaları yapımında kullanılır. Bambu Ağacı 2’nci Dünya Savaşında Japonya’da atom bombasından sağ kalabilen tek ağaç  olma özelliğini göstermiştir. Bu Bambu’ nun ne kadar dayanıklı bir  malzeme olduğunun göstergesidir. Estetik görünümü nedeniyle günümüzde Bambu’ dan yapılan parke Amerika ve Avrupa’da yaygın olarak kullanılır.  Parkelerin sertlikleri söz konusu olduğunda kayın ya da meşe ile kıyaslanabilmektedir. Bambu’ nun sertlik ve sağlamlığı bu iki ağaçtan da fazladır.

Ülkemizde yaygın olarak mobilya sektöründe kullanılmaktadır.

© motifbambu.com.tr | 1999 | her hakkı saklıdır
İçeriğe dön